1 Mayıs yurt genelinde coşkuyla kutlandı

1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü'nde işçi ve emekçiler, kadınlar, gençler, tüm ezilen kesimler taleplerini dile getirmek için bugün yurt genelinde alanlara çıktı.

1 Mayıs yurt genelinde coşkuyla kutlandı

Emekçiler 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü için bugün yurt genelinde alanlara çıktı.

İş güvencesi, insanca çalışma koşulları, ekonomik kriz, kıdem tazminatının gasp edilmesi ve iş cinayetlerine karşı talepleri olan işçiler, hükümete seslenerek çözüm önerilerini dile getirdi.

İstanbul

İstanbul’da 1 Mayıs kutlamaları için DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin de aralarında olduğu emek ve meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler Bakırköy pazar alanına giriş yaptı. Bakırköy'deki 1 Mayıs programı Grup Vardiya şarkılarıyla başladı.

14.50:  Bakırköy’de DİSK korosu ve tüm kurumların temsilcileri sahneye çıkarak ortak performansla 1 Mayıs ezgilerini seslendir.

14.30: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da Bakırköy'deki 1 Mayıs sahnesine çıkarak alanı selamladı. İmamoğlu, binleri selamlayarak "Bayramınız kutlu olsun" dedi.

15.20: Binlerce kişinin katıldığı kutlamanın yapıldığı alanda verilecek konserlerin, Şanlıurfa’daki 1 Mayıs kutlamalarına katılmak için Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinden yola çıkan, işçileri taşıyan midibüsün devrilmesi sonucu 5 kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle, iptal edildiği duyuruldu.

Gözaltılar var

Öte yandan İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarına yapılan müdahalelerde 127 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü için Taksim’e yürümek isteyenlere polis saldırdı. Aralarında sendikacıların da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Ankara

Ankara'da Tandoğan Meydanı'nda kutlanacak 1 Mayıs için emek ve meslek örgütlerinin yanı sıra siyasi partiler, gençlik ve kadın örgütleri ile demokratik kitle örgütleri Atatürk Kültür Merkezi önünde toplandı. Burada oluşturulan kortej Tandoğan Meydanı'na yürüdü. Miting programı 1 Mayıs’larda yaşamını yitiren işçiler, 1 Mayıs’ı yaratan Şikago işçileri ve bugün Urfa’da  1 Mayıs’a giderken kaza geçiren işçiler anısına saygı duruşu ile başladı. Ortak açıklama yapıldı.

İzmir

İzmir’de 1 Mayıs kutlamaları Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleşti. İzmir’de yapılan 1 Mayıs mitinginde öncelikli talep, kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı “kıdem tazminatına dokunma” oldu. Kamu emekçilerinin ise ek gösterge haklarını istedi. Eğitim emekçileri bilimsel, laik, anadilde eğitim talep ederken, sağlık emekçileri ise sağlıkta şiddete dikkat çekti. Mitingde artan iş cinayetlerine de dikkat çekildi.

Hatay 1 Mayıs’ında gözaltılar

Hatay'da yapılan 1 Mayıs mitinginde HDP’nin ‘Tecrit kalksın Leyla yaşasın’ pankartı ile AKA-DER’in ‘Siz gidici biz gezici’ pankartı polisler tarafından alana alınmadı. Arama noktasında pankartı yerden almaya çalışan polis, itiraz eden SYKP üyesi Mert Aslanyürek, Çınar Taş, AKA-DER üyesi Mehmet Ali Ceylan, Devrimci Parti üyesi Çağlar adlı bir gençle birlikte 3 kişiyi daha gözaltına aldı.

Antalya

Antalya’da bu yıl 1 Mayıs kitlesel kutlamaya sahne oldu. Türk -İş, DİSK, KESK, Birleşik Kamu İş, TMMOB ve Türk Tabibler Birliği’nin öncülüğünde yapılan yürüyüş ve mitinge binlerce kişi katıldı. Muratpaşa Aydın Kanza parkında bir araya gelen binlerce işçi, emekçi Cumhuriyet meydanına yürüdü.

Miting Tertip komitesi adına konuşmayı yapan Genel-İş üyesi Olcay Şimşek, "Başta kıdem tazminatı olmak üzere işçi hak ve özgürlüklerinde gerilemeye yol açan emeklilikte yaşa takılmamıza neden olan her türlü program ne olursa olsun bizler için IMF programıdır" dedi. "Kıdem tazminatı işçi sınıfının vazgeçilmezidir" diyen Şimşek, "Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyeti yetmemiş gibi şimdi de emekli olmayı zorlaştıracak kararlar almayı planlıyorlar" dedi.

Eskişehir'de yıllar sonra ortak 1 Mayıs

Önceki yıllarda iki farklı etkinliğin organize edildiği Eskişehir'de bu yıl tek 1 Mayıs programı düzenlendi. Binlerce işçi ve emekçi, talepleriyle Odunpazarı Meydanı'na yürüdü.

Tek Gıda İş Sendikası Eskişehir Şubesi yürüyüş boyunca “Sözleşme hakkımız söke söke alırız” sloganları atarken, Kristal İş Eskişehir Şubesi üyesi işçiler ise “Kıdem Tazminatının Fona Devredilmesine ve Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemine Hayır” yazılı pankart taşıdı. DİSK Birleşik Metal İş üyesi metal işçileri de “İş Cinayetlerine Sessiz Kalmıyoruz. İş kazası değil, cinayet. Kader değil katliam” dedi. Kadın örgütlerinin de yer aldığı 1 Mayıs Kutlamalarında kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarına dikkat çekildi.

Kıdem tazminatının fona devredilmesine tepki gösteren Eskişehirli işçi ve emekçiler, bu tepkilerini taşıdıkları dövizlere yansıtırken, sık sık “Kıdem Haktır Gasp Edilemez” sloganları attı. 1 Mayıs kutlamalarına Eskişehirspor’un taraftar gruplarından Kızıl Şimşekler de katıldı. Kutlamaların en renkli isimleri ise LGBTİ bireyler oldu. Eskişehir’de Gezi Eylemleri sırasında dövülerek öldürülen Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Ali İsmail Korkmaz da unutulmadı.  

Çorum: Kıdem tazminatına dokunan el kırılır

Türk-İş, DİSK ve KESK tarafından oluşturulan tertip komitesince organize edilen miting Saat Kulesi Meydanı’nda gerçekleştirildi. Çorum 1 Mayıs Platformu adına ilk konuşmayı yapan Türk-İş İl Temsilcisi ve Şeker-İş Şube Başkanı Sefer Kahraman, AKP’ye seslendi, “Bu milleti artık ayrıştırmayın. Biz her yerde biriz” dedi. Türkiye’de 28 milyon insanın açlık sınırı altında olduğunu kaydeden Kahraman, ülkede vergi adaletsizliğinin artık tavan yaptığını belirterek, “Patronlardan alınan kurumlar vergisinden elde edilen gelir 78.6 milyarken, çalışanlardan kesilen gelir vergisi ise 83.3 milyar lira. Hani nerede adalet?” dedi. Kahraman, “Türk-İş Genel Kurulu’nda ‘Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir’ kararı alındı. Buradan bir daha sesleniyorum, kıdem tazminatına dokunan el kırılır” ifadelerini kullandı.

Türk-İş’e bağlı Yol-İş sendikasında örgütlü karayolları işçileri “Hakkımız olan kadroyu istiyoruz” diyerek, mağduriyetlerinin giderilmesini isterken, Koop-İş ve DİSK-Sosyal-İş üyeleri ise “kıdem tazminatı”na ilişkin sloganlar attı.

Rize

Rize Fındıklı’da 1 Mayıs Tahiroğlu Köprüsünde buluşan emekçiler Hayati Aykut parkına yürüdü. Yürüyüşte “ÇAYKUR halkındır satılamaz”, “Dereler özgürdür özgür akacak”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın işçilerin birliği” sloganları atıldı.

Bolu

İzzet Baysal anıtı önünde buluşan sendikalar, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler Kardelen Meydanı’na yürüdü. Bolu’daki 1 Mayıs mitingine KESK, Tüm Emekliler Sendikası, Halkevleri, Birleşik Haziran Hareketi, Emek Partisi, HDP, Demokratik Gençlik Faaliyeti ve TKP katıldı. Bolu Emek ve Demokrasi Platformu adına basın açıklamasını Eğitim Sen Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici okudu.

Gezici emekçilerin yaşam koşullarının giderek kötüleştiğini, krizin derinleşerek büyüdüğüne dikkat çekti. Sorumların patronlar ve iktidar olduğunu belirten Gezici, krizin faturasını emekçiler değil, çıkaranlar ödesin dedi. Gezici kadın emeğinin görülmemesine ve kadınlara yönelik artan taciz, tecavüz ve şiddete karşı birlikte mücadele etme çağrısı yaptı.

Suriyelilere yönelik mülteci karşıtı açıklama ve uygulamalarıyla gündeme gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a da tepki gösterildi. Bir yurttaşın "Mültecileri bırak, ulaşıma bak Tanju Bey" dövizi taşıdığı görüldü.

Muğla

Stadyum altından başlayan yürüyüş Sosyo-Kültürel alanında son buldu. Kıdem tazminatının fona devrilmesi başta olmak üzere iş cinayetlerine, işsizliğe yoksulluğa, savaşa ayrılan bütçeye, doğa ve kıyı yağmacılığına dikkat çekildi. “Çocuk İstismarına hayır!”, “Tacize ve tecavüze hayır!” da mitingde öne çıkan taleplerden oldu.

Kocaeli

Türk-İş, merkezi 1 Mayıs kutlamasını "Kıdemime Dokunma" ana sloganıyla Kocaeli’de gerçekleştirdi. 100 bine yakın işçinin Perşembe Pazarı’nı doldurduğu kutlamalarda, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’da konuştu. Kocaeli’nin yanı sıra İstanbul, Ankara, Bursa, Bolu, Düzce, Zonguldak, Sakarya gibi şehirlerden de üyesi oldukları sendikalarla alanı dolduran emekçilerin de ana gündemi kıdem tazminatıydı.

Sivas

Sivas’ta 1 Mayıs Emek ve Demokrasi Platformunun düzenlediği miting ile Mevlana Miting Alanı’nda gerçekleşti. Emek ve Demokrasi Platformunun bileşenleri olarak CHP, KESK, Eğitim-Sen, SES, ÖDP, Emek Partisi, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği bileşenleri katıldı.

Emek ve Demokrasi Platformu miting sırasında genel olarak herhangi bir sorunla karşı karşıya kalınmadı, ancak miting öncesi hazırlıklarda Sivas Belediyesi tarafından “İşsizliğe, Pahalılığa Karşı Haklarımız İçin Haydi 1 Mayıs’a” ve “Kıdem Tazminatı Gaspı ve Zorunlu BES’e Karşı Haydi  1 Mayıs’a” olan pankartların miting alanına asılması önlendi.

Adana

Geçtiğimiz yıllara göre oldukça kitlesel geçen Adana 1 Mayıs'ında; ekonomik krize, zamlara ve her gün artan işsizliğe tepkiler alana yansıdı. ASKİ Şantiyesi önünde bir araya gelen işçi ve emekçiler miting alanına yürüdü. Mitingde, ekonomik krize, zamlara ve her gün artan işsizliğe tepkiler vardı. Zorunlu bireysel emeklilik sigortası (BES) uygulaması EYT’lilerin gündemdeydi. Kadınlar, çocuk ve kadınlara yönelik şiddete karşı alanda yerini aldı.

Diyarbakır

Diyarbakır'da KESK, DİSK, TMMOB ve TTB'nin düzenlediği 1 Mayıs mitingi İstasyon Meydanı'nda yapıldı. DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk ve 31 Mart seçimlerinde Bağlar Belediyesi'ne başkan olarak seçilen ancak KHK'li olduğu gerekçesiyle kendisine mazbata verilmeyen Zeyyat Ceylan da konuşmacılar arasındaydı.

Polis ile HDP arasında dikkat çeken beyaz tülbent diyaloğu

Diyarbakır’da polis Barış Anneleri'nin barışın simgesi olan beyaz tülbentleri alana almak istemedi. Tertip Komitesi’nin beyaz tülbenti kendisine bildirmediğini söyleyen polise HDP Diyarbakır İl Başkanı Şerif Camcı tepki gösterdi.

Camcı ile polis arasında şu diyalog geçti:

Polis beyaz tülbenti göstererek: Bildirdiklerinizin arasında bu var mıydı?

HDP’li Camcı:  Çorap var mıydı?

Polis: Bir saniye ben tertip komitesiyle konuşuyorum.

HDP’li Camcı: Böyle bir şeyi yazmanın (beyaz tülbenti göstererek) gereği var mı?

Polis: Bakın lütfen olayı sabote etmeyelim. Başında olanları zaten içeri alıyoruz. Ama gönderme yaparak böyle şeyler yapmayalım. Gerek de yok buna.

HDP: Neye gönderme yapıyoruz?

Polis: Siz neye gönderme yaptığınızı gayet iyi biliyorsunuz

HDP: Barışa gönderme yapıyoruz.

Gazeteciler hem kortejde hem haber peşindeydi

Diyarbakır’da gazeteciler de 1 Mayıs kortejine hem basın emekçisi olarak hem de görev yaparak katıldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası öncülüğünde yürüyen gazeteciler, Ayan Durağı önünde bir araya gelerek Türkçe ve Kürtçe “Gazetecilik Suç Değildir” ve “Rojnamevaî Ne Sûce” sloganlarının yazılı olduğu pankartla yürüdü. Gazetecilerin ağır şartlar altında çalıştığını belirten TGS Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral, gazetecilerin her gün tutuklama, gözaltı ve işini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre Şırnak, Mardin, Dersim, Siirt, Urfa, Antep, Maraş, Malatya, Adıyaman ve Van'da da binlerce emekçi alanlara çıkarak 1 Mayıs'ı kutladı. Mitinglerde 'barış' ve 'tecride son' talepleri öne çıktı.

Şırnak

Şırnak’ta 4 yıl önce kent merkezi ve ilçelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarından bugüne yapılamayan 1 Mayıs kutlamalarına bu yıl da izin verilmedi. Cizre’de yapılmak istenen mitinge Kaymakamlıkça izin verilmemesi üzerine Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu üyeleri, günü Cizre’deki sendika binası önünde yaptıkları açıklama ile kutladı.

Mardin

Mardin'de isçiler, kadınlar, kamu emekçileri ve anneler alana çıktı. Valiliğin izin vermemesi nedeniyle şehir merkezinde gerçekleştirilemeyen kutlamalar, şehir merkezine 8 kilometre mesafede bulunan Artuklu Kapalı Spor Salonunun önündeki boş alanda yapıldı. Karayolları İl Müdürlüğü önünde bir araya gelen kitle buradan spor salonunun önüne kadar kortejler eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi.

Dersim

Dersim'de 1 Mayıs, Seyit Rıza Meydanı’nda düzenlenen mitingle kutlandı. Miting öncesi Sanat Sokağı’nda toplanan yüzlerce kişi, buradan Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. Mitingde ‘Tecrit kaldırılsın, Leylalar yaşasın, bijî 1 Gulan’, ‘Güvencesizliğe, işsizliğe, yoksulluğa, gericiliğe teslim olmayacağız’, ‘Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. Dokunamazsın haktır, ganimet değil’ yazılı pankartlar taşındı.

Siirt

Siirt’te 1 Mayıs kutlaması Belediye-İş Sendikası üyeleri tarafından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda kutladı. Polis ablukasına alınan meydanda, 1 Mayıs’ı kutlayan emekçiler, davullar çalarak halaya durdu.

Urfa

Urfa’da Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde kutlanan 1 Mayıs’a  KHK ile işten çıkarılan emekçilerin talepleri ve açlık grevleri damgasını vurdu. Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde yapılan 1 Mayıs kutlamasına, çok sayıda emekçi katıldı.

Antep

Antep’te 1 Mayıs Kırkayak Parkı'nda düzenlenen mitingle kutlandı. Mitinge çocukları cezaevlerinde açlık grevinde olan anneler de katıldı. ‘Savaşa son, Barış istiyoruz’, ‘Kıdeme uzanan eller kırılsın’ yazılı dövizler taşınan mitingde çocukları açlık grevinde olan annelerin mesajı okundu.

Maraş

Maraş’ta ise 1 Mayıs kutlamalarının adresi Nurhak’tı. Nurhak ilçe merkezinde bir araya gelen siyasi parti ve sendikalar 1 Mayıs’ı davul zurna eşliğinde çekilen halaylarla kutladı.

Adıyaman

Adıyaman’da da emekçiler, İtfaiye Müdürlüğü önünde toplandı. Pankartlar eşliğinde yürüyüşe geçen emekçiler ‘Biji yek Gûlan’, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Hak, hukuk, adalet’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları attı.

Malatya

Malatya'da da emekçiler, Emeksiz Altkavşak'ta bir araya geldi. Sendika ve siyasi partilerin de katıldığı mitinge yüzlerce emekçi katıldı. Miting, konuşmalar ardından çekilen halaylarla son buldu.

Van

Van'da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB öncülüğünde ‘Güvencesizliğe, işsizliğe, yoksulluğa, gericiliğe teslim olmayacağız’ sloganıyla düzenlenen 1 Mayıs mitingi, Musa Anter Barış Parkı'nda kutlandı. Kitle miting alanına kurulan iki arama noktasından geçerek giriş yaptı. Mitingde ‘tecrit son bulsun’ talebi öne çıktı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler