1 Mayıs bidirisi dağıtan HDP'lilere baret yasağı!

HDP İstanbul İl Örgütü, baret takarak Taksim'de 1 Mayıs bildiri dağıtmak istedi. Polis grubun toplu olarak ve baret takarak bildiri dağıtmasına izin vermedi.

1 Mayıs bidirisi dağıtan HDP'lilere baret yasağı!

1 Mayıs Birlik, Mücadeleve ve Dayanışma Günü öncesi HDP İstanbul İl Örgütü sarı baret takarak Taksim'de bildiri dağıtmak istedi. Polis grubun toplu olarak ve baret takarak bildiri dağıtmasına izin vermedi.

HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman ve HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esen Güldemir'in de aralarında yer aldığı grup, Kazancı Yokuşu'ndan toplu halde İstiklal Caddesi'ne çıkmak istedi. Gruba polis izin vermedi.

Kısa süreli yaşanan tartışmanın ardından, kitlenin kararlı tutumuyla birlikte polis bildiri dağıtımına engel olmadı. Yalnız polis bu kez de bildiri dağıtanların kafasına taktıkları, işçilerin simgesi olan sarı baretlere müdahale etti.

Bunun üzerine partililer baretlerini çıkartıp ellerinde taşıyarak bildiri dağıtımı yaptı. Bildiri dağıtımı sırasında çevik kuvvet polisleri de etrafta durdu.

Kazancı Yokuşu'nda açıklama yapıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) il bileşenleri, “Newroz’dan 1 Mayıs’a yine de geleceğiz” şiarıyla Taksim Kazancı Yokuşu'nda dağıttıkları bildiriyle 1 Mayıs’ın startını verdi. Taksim Kazancı yokuşunda bir araya gelen grubun bildiri dağıtmasına müdahale eden polis kitleyi dağıtmaya çalıştı. Bütün engellemelere rağmen dağılmayan kitle burada açıklama yaptı.
 
'Taksim 1 Mayıs alanı'
 
Açıklamada ilk olarak söz alan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Esengül Demir, bütün demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve siyasi partilerle birlikte 1 Mayıs örgütlenmesini başlattıklarını belirterek, "Çalışmalarımızı Kazancı yokuşunda başlatmamızın nedeni, 1977 1 Mayıs'ında yitirdiğimiz yoldaşlarımızı yeniden hatırlamaktır. Taksim Meydanı 1977 katliamıyla 1 Mayıs alanına dönüşmüştür. Yıllardır Taksim Meydanı işçilere, emekçilere kapalı. Buna rağmen simgesel olarak 1 Mayıs çalışmamızı buradan başlatıyoruz" diye konuştu.
 
Newroz’dan 1 Mayıs'a
 
Bildiri dağıtımına katılan HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman da, Newroz'dan 1 Mayıs'a direnişi, özgürlüğü ve mücadeleyi bütünleştirmek gerektiğini dile getirerek, "1977 Mayıs’ından bugüne hiçbir şey değişmedi. Bugün de totaliter güçler halklarımıza yönelik kirli katliamları devam ettiriyorlar. Ülkenin totaliter rejime doğru gittiği, emekçilerin mücadele alanlarının daraltıldığı, başta Kürtler olmak üzere bu ülkenin tüm muhalif güçlerin sesinin kısıldığı bir dönemdeyiz. Bu nedenle partimizin başlatacağı 1 Mayıs çalışmasına tüm halkların destek vermesi gerektiğine inanıyoruz" diye belirtti.
 
Yapılan açıklamanın ardından kitle Kanzancı Yokuşu’ndan başlayarak, İstiklal Caddesi’nden Tünel’e kadar bildiri dağıttı

(Artıgerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler